Urheilu

Perttu Räisänen 13.3. 15:28

Cristiano Ronaldon hattutemppu potkaisi Juventuksen osakkeen rakettimaiseen nousuun

KUVA: ALESSANDRO DI MARCO
Cristiano Ronaldo juhli 2-0-maaliaan Atlético Madridia vastaan tiistaina. Ronaldo teki ottelussa kolme maalia ja varmisti joukkueelle jatkopaikan Mestarien liigassa.

Juventuksen pörssiosake on noussut noin 120 prosenttia sen jälkeen, kun Ronaldon kerrottiin siirtyvän seuraan.

Jalkapalloseura Juventus säväytti tiistai-iltana faneja nousemalla takaa-ajoasemasta Mestarien liigan puolivälieriin. Torinolaisseura voitti kotikentällään Atlético Madridin 3–0 tähtipelaaja Cristiano Ronaldon hattutempulla.

Juventus oli hävinnyt helmikuussa ensimmäisen osaottelun vieraissa lukemin 2–0, joten odotukset seuran etenemiselle jatkoon olivat monen mielestä vaisut. Myös vedonlyöntitoimistot asettivat ennen peliä kovat kertoimet Juventuksen jatkopaikalle.

Juventuksen joukkueen suoritus yllätti myönteisesti myös monet sijoittajat, mikä on näkynyt keskiviikkona seuran pörssinoteeratun osakkeen kurssissa. Kello kahden maissa Suomen aikaa Juventuksen osake oli Italian pörssissä yli 18 prosentin nousussa. Osake maksoi 1,44 euroa.

Parhaimmillaan osake avasi jopa 30 prosentin nousuun. Toistaiseksi korkeimmillaan seuran osake kävi viime syyskuussa, jolloin se maksoi 1,67 euroa.

Tiistaisella voitolla on seuran kannalta myös merkittävä taloudellinen vaikutus, sillä puolivälieräpaikka tietää Juventukselle 10,5 miljoonan euron ylimääräistä palkintorahaa.

Lisäksi menestys Mestarien liigassa usein auttaa neuvotteluissa sponsoreiden kanssa, mikä voi tuoda seuralle lisää taloudellista etua.

Suurena syynä Juventuksen osakekurssin vahvistumiselle on pidetty juuri supertähti Ronaldon liittymistä seuran riveihin. Juventuksen osake on noussut noin 120 prosenttia sen jälkeen, kun Ronaldon seurasiirrosta alkoi viime kesänä liikkua tietoja.

Juventuksen pääomistaja on Agnelli-suvun sijoitusyhtiö Exor NV, jonka hallussa on 64 prosenttia seuran osakkeista.

Kumppaniblogit

Kaupallinen yhteistyö